ÇİPRAS, TÜRKİYE İLE ‘REFAHI’ BULACAKTIR…

ÇİPRAS, TÜRKİYE İLE ‘REFAHI’ BULACAKTIR…
14 Mart 2016 Pazartesi 00:00

 

13 Temmuz 2015 Pazartesi günü Bizim Kocaeli Gazetemizdeki köşemde şu başlıklı yazım çıkmıştı:

“YUNANİSTAN BAŞBAKANI ÇİPRAS’A ÇAĞRIM”…

Bu yazım tam 8742 defa okunmuştur. Bu vesile ile okurlarımıza ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

Yazımın özeti; Yunanistan’ın IMF, AB ve yabancı bankalara 323 milyar Euro borcu olduğunu, IMF ve AB ülkelerinin Çipras’a karşı baskı ve hakaretlerinin bulunduğunu, Yunan halkının hiç de alışık olmadıkları kemer sıkma politikası ve arttırılan vergiler karşısında ezildiğini, azaltılan emekli maaşları ve kamu çalışanlarının indirilen ücretleri, artan işsizlik nedeni ile ekonominin durma noktasına geldiğini, halkın mutsuzluk ve ümitsizlikle birlikte gelecekten beklentilerinin tükendiğini, umutsuzluklarının arttığını yazmış ve anlatmıştım. Kurtuluşlarının ise, Türkiye ile ekonomik olarak çalışmaktan, hatta yüzde elli yüzde elli (kazan kazan) modeli ile karşılıklı ihracatı ve ithalatı arttırmaktan geçeceğini anlatmaya çalışmıştım.

Peki şimdi ne oldu?

Köşe yazımın üzerinden yaklaşık sekiz ay geçti. Tabi ki “Yunanistan Başbakanı Çipras’a Çağrım” başlıklı yazımı Sayın Çipras’a duyuramamış olabilirim. Ama bizimkilerin bilgilendiğine neredeyse eminim. Neyse…

95 yıl sonra…

Evet, 1921 yılında Yunanistan Başbakanı Dimitrios Gunaris’ten tam 95 yıl sonra, 8 Mart 2016 Dünya Kadınlar Günü’nde Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Türkiye’ye geldi. Bu önemli bir ziyarettir.

Türkiye –Yunanistan 4’üncü Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısına katılmak için Çipras, İzmir’deki T.C. Başbakanlık binasına geldi, beraberinde 10 bakanla birlikte.

Toplantıda, Türkiye ile Yunanistan’ın İş Hacminin, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Yunanistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Tevfik Bilgen’in verdiği bilgilere göre; 2014 yılında 5 milyar 600 milyon dolara ulaştığını, Yunanistan’ın en fazla ihracat yaptığı ülkenin 3 milyar 300 milyon dolarla Türkiye olduğunu söyledi.

Şimdi hedef ilk etapta 10 milyar dolar…

Türkiye – Yunanistan 4’üncü Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantılarında, havayolu köprülerinin arttırılacağı, İstanbul–Selânik arası Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının inşası, denizyolu ile taşımacılığının arttırılması, turizm alanında işbirliği (geçen yıl Türkiye’den Yunanistan’a 1 milyonun üzerinde vatandaşımız seyahat etmiş), Suriyeli sığınmacıların durumu (ki iki komşu ülkeyi diğerlerinden daha fazla ilgilendiriyor), karşılıklı ihracatın ve ithalatın arttırılması, ortak yatırımlar da dâhil olmak üzere birçok alanda görüşmeler yapılmıştır. 400 özel sektör temsilcilerimiz de Yunan partnerleri ile iş görüşmelerinde bulunmuşlardır.

Aslında bu gelişmeleri öncelikle ülkemiz açısından çok önemli bulmaktayım, NEDEN ?

Çünkü ülkemizin son yıllarda kaybettiği (ki bazı bakanlarımız da açıkladı) pazarlar (Suriye, Irak ve Rusya) göz önünde bulundurulduğunda, her iki ülkenin coğrafî bakımdan çok yakın ve komşu olmaları, her türlü deniz, kara ve hava ulaşım imkânlarının az maliyetle olacağı ve nitelikli iş güçlerine de sahip bulundukları düşünüldüğünde ilk etaptaki hedef olan 10 milyar doların çok üzerinde iş hacmine ulaşılacağı görülmektedir.

Bir başka önemli olan husus da, her iki ülkenin özellikle Yunanistan’ın yaptığı silahlanma yarışına son vermesi ile birlikte, (ki Türkiye düşmanlığı ile Yunanistan kandırılarak yıllarca ve milyarlarca dolarlık silah alımları yaptırıldı) Türkiye ile ilişkilerin daha sıcak, samimi, dostane, güvene dayalı ve karşılıklı işbirliği çerçevesinde güzel noktalara geleceği ümidimizdir.

Bir başka önemli husus batı Trakya…

Bu bağlamda, iki ülkenin yakınlaşması, Evlâd-ı Fatihan torunlarımız olan, Batı Trakya’da yaşayan 150 bin Türk ve Müslüman (Pomaklar dahil) soydaşlarımızın ekonomik refahının artmasına da sebep olacaktır. Ayrıca, Yunanistan Parlamentosu’nda hem de Başbakan Çipras’ın partisi olan Syriza’dan seçilen 3 tane Türk Kökenli Milletvekillerimizin de bu çalışmalarda aktif yer alması soydaşlarımızın ekonomik refahına katkı sağlayacaktır.

Bu konuda, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ilk etapta Yunanistan’da temsilcilikler açarak, oradaki soydaşlarımızın ekonomik, kültürel ve sosyal refahlarının arttırılması yönünde projeler üretmesi ve T.C. Ziraat Bankası ve Halkbankası kanalı ile uzun vadeli ve faizsiz krediler açarak üretime katkıda bulunmaları sağlanmalıdır.

Sonuç olarak, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, AB ülkelerinin baskılarına rağmen dik ve onurlu duruşu ile takdir toplamış ve ülkesindeki vatandaşlarının güvenini bir kez daha kazanarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti ile ekonomik alanda da işbirliği içinde olacağını göstermiş bulunmaktadır. Bu durum her iki ülkenin de yararına olacaktır.

 

Şakir SÜLOĞLU

Bağımsız Denetçi / Mali Müşavir

KOCAELİ BAĞIMSIZ DENETÇİLER DERNEĞİ BAŞKANI 

Bu site içeriğinin her türlü hakkı KOBADED'e aittir. İzinsiz kullanılamaz.

Normal versiyona geçmek için tıklayınız