PROJEME YURTDIŞINDAN TALEP VAR…

PROJEME YURTDIŞINDAN TALEP VAR…
15 Kasım 2016 Salı 10:21

 

Ülkemizde 11 yıldan bu yana uygulanmakta olan inovasyon projeme talep geldi.

Öncelikle Türk Patent Enstitüsü’nden patentini de aldığım projemi hatırlatayım:

“ Benzin istasyonlarındaki akaryakıt pompalarına bağlanan yazar kasa sistemi.”

Bu sistem ülkemizde 23 bin akaryakıt ve Lpg istasyonlarında başarı ile uygulanmaktadır.

Her yıl maliyemize yaklaşık 4 milyar dolar vergi geliri sağlamaktadır.

Kaçak akaryakıtın önlenmesindeki en önemli argümandır.

Uygulanan bu yazar kasa sistemi ile birlikte 23 bin akaryakıt ve Lpg istasyonlarını eski tabirle “zabt-u rabt” altına almıştır.

Yine Türk Patent Enstitüsü’nden patentini aldığım yazar kasa sistemi ile birlikte araçlara takılacak “Çip” de projemde yer almaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2016 yılı Eylül ayı “Motorlu Kara Taşıtları” istatistiklerine göre trafiğe kayıtlı araç sayısı 20 milyon 801 bin 620 adet oldu. Bu taşıtların yüzde 53,4’ünü otomobil, yüzde 16,3’ünü kamyonet, yüzde 14,4’ünü motosiklet, yüzde 8,4’ünü traktör, yüzde 4’ünü kamyon, yüzde 2,2’sini minibüs, yüzde 1,1’ini otobüs, yüzde 0,2’sini ise özel amaçlı taşıtlar oluşturmaktadır.

Ülkemizdeki araçlara çip takılması ile birlikte, benzin istasyonlarında hâlen klavye marifeti ve elle yazılan plakaları, bu çipler algılayacak ve yazar kasadan otomatik fiş çıkması sağlanacaktır.

Diğer bir faydası, ülkemizde terörle mücadelede ve yasa dışı faaliyetlerin takibinde çok etkin olarak rol almasıdır (Şimdilik bu kadar bilgi vermeyi kâfi görmekteyim.).

 

Şimdi bu kısa izahlardan sonra gelelim projeme olan yurtdışı taleplerine…

Öncelikle Makedonya ve Arnavutluk Ankara Büyükelçiliklerine sunulan bilgilendirmelerden sonra, iki ülkenin ilgili Bakanlıklarına ve temsilcilerine bu bilgiler paylaştırıldı ve randevular verildi.

Alınan bu randevulara istinaden, tecrübeli gazeteci arkadaşım Erdem NOYAN Bey ile birlikte 1 – 6 Kasım 2016 tarihleri arası yurtdışında bulunduk.

Önce Arnavutluk’un başkenti Tiran’da bakanlık temsilcilerine, Türkiye’de 23 bin akaryakıt ve Lpg istasyonlarındaki pompalara bağlanan yazar kasa sistemini, gerek video ortamında gerekse yazılı belgeler halinde sunduk. Daha sonra araçlara çip takılması projesinin de olması halinde nelere faydası olacağını anlattık.

Yetkililer projeleri çok büyük bir dikkatle izledikten, dinledikten ve onlarca soru sorduktan sonra, bu faydalı projelerin ülkelerinde de uygulanabilmesi için ivedilikle uğraş vereceklerini söylediler. Şahsımızı tebrik ederek, “Nasıl olur da böyle bir projeyi Türkiye’ye kazandırmış olan sizi, yetkililer hâlâ görmezler veya görmemezlikten gelirler. Bu proje ne Fransa’da var ne AB ülkelerinde.” dediler.

İnanın buna verilecek cevabı bulamadım!

Daha sonra, Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki Finans Bakanlığı yani Maliye Bakanlığı binasında, Makedonya Başbakanı’nın Danışmanı ve iki dönem Maliye Bakanı görevini başarı ile yapmış Hadi NEZİR Bey ile uzun bir görüşme gerçekleştirdik. Sayın Bakan ilgi ve dikkatle sunumumuzu takip ettiler.

Bu projelerin ülkelerinde uygulanmasının faydalı olacağına inandıklarını ifade ettiler. 11 Aralık 2016 tarihinde yapılacak Erken Genel Seçimlerinin arkasından konuyu Başbakana taşıyacaklarını ve yakından takip edeceklerini söylediler.

Çok samimi, sıcak bir atmosferde geçen bu görüşmelerimizi, şehrimizin simgesi olan pişmaniyelerimizi (İpek Pişmaniye) ve “Osmanlı Padişah Tuğrası” plaketini bakanlara vererek, mutlu ve umutlu olarak görüşmelerimizi tamamladık.

Bu iş gezimizde Makedonya’nın Gostivar şehrini gezerken Halk Bankası’nın şubesine uğradık. Bankanın Şube Müdürü Cahit Bey bizi çok sıcak karşıladı. Projelerimizle ilgili yaptığımız görüşmeleri ona da anlatırken beni çok duygulandıran bir söz söyledi: “Halk Bankası ve Türkiye bize statü kazandırdı. Eğer Halk Bankası buraya gelmeseydi, üniversite mezunu olarak ben, bir bankada en fazla memur olurdum. Ancak soydaş ve Müslüman biri olarak Halk Bankası’nın Müdürüyüm. Çok teşekkür ediyorum Türk Hükümeti’ne ve Halk Bankası’na.” diyerek minnettarlığını ifade etmesi, bana göre, Halk Bankası’nın trilyon dolar kâr elde etmesinden bile çok daha büyük bir olaydır.

Ayrıca Üsküp’teki Halk Bankası’nın Genel Merkezi’nde, bankanın icra kurulu üyesi ve genel müdür yardımcısı Buket Hanım ve Kobilerden sorumlu müdür Muhammed Bey tarafından kabul edildik. Yaptığımız toplantıda projelerimizi anlattık. Büyük bir memnuniyetle bizi dinledikten sonra Halk Bankası olarak her zaman yanımızda olacaklarını ve bize referans olacaklarını söylemeleri de bizi son derece mutlu etti.

Bu arada Halk Bankası’nın Makedonya genelinde 37 şubesi ve 450 personeli olduğunu, ülkede aktif büyüklükte dördüncü büyük bankası olduklarını ve üçüncü olan Alman bankasını geçmek üzere olduklarını ifade etti Buket Hanım.

Makedonya’nın 2 milyon 200 bin nüfusu olduğunu, kişi başına düşen milli gelirin 5 bin dolar civarında olduğunu, maaş ortalamasının 350 Euro olduğunu, demir, çelik, altın, bakır, gümüş rezervleri olduğunu, tarımın geliştiğini ifade etti.

Türkiye’den gelen iş adamlarının ya üst düzey ya da alt seviyedeki şirketler olduğunu, Müsiad’ın Makedonya’ya temsilcilik açtığını (Makdo), Makedonya – Türkiye Ticaret Odası kurulduğunu ve Halk Bankası’nın da üye olduğunu, Türkiye’nin önde gelen firmalarından (Sütaş, Limak, Cevahir, Aselsan, Acıbadem başta olmak üzere) tekstil, restoran, tuğla imalatı yapan şirketlerimizin olduğu da bizleri ayrıca mutlu etmiş oldu.

Sırada Sırbistan var.

Projelerimle ilgilenen Makedonya’daki bir grup, bu projelerimi Sırp Hükümeti’ne sunmak üzere bizim onayımızı da alarak gerekli girişimlerde bulunmak üzere harekete geçti.

Sonuç olarak, yazar kasa projemin ülkemizde başarılı çalışmasına rağmen ve ülkemize her yıl 4 milyar dolar vergi geliri sağlarken, yaptıklarımı yetkililerin veya siyasi Erk’inin 12 yıldan beri görmemezliği beni üzmüş oldu. Ancak milletime ve devletime hatta hükümetimize faydalı çalışmalarımın önüne geçemediler. Ayrıca “Araçlara çip takılması” projemi de üretmiş oldum. 5 Kasım 2015 tarihinde bir Bakanımız, yanımda sevdiğim arkadaşlarım, dostlarım ve bakanımızın ekibi varken; 10 Ağustos 2015 tarihinde Bizim Kocaeli gazetesindeki “Ülkemizdeki tüm araçlara çip (chip) takılmalıdır” köşe yazımı okuduğunu ve bu konu hakkında benden bilgi istediğini ifade etti. (Yine bu çiplerle ilgili www.yesilkocaeli.com.tr’de “Araçlara çip geliyor” diye köşe yazısını yazdım.)

Sayın Bakana, araçlara çip takılmasının vergi kaçağını önleyici boyutu ile terörle mücadelede ki rolünü anlatmama rağmen, Sayın Bakan, çip projemin kamuoyundan tepki alacağını, Anayasa Mahkemesi'nden dönebileceğini ifade etti. O akşamki görüşmede kendilerine, nasıl ki yazar kasa projemi 2003 yılında şimdiki Cumhurbaşkanımız o tarihteki Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'nın siyasi irade göstererek şuanda ülkemizde uygulanmasına katkı sağladığı gibi, araçlara çip takılması projemin de siyasi irade onayıyla olacağını ve Devlet büyüklerimizin kabulü ile gerçekleşebileceğini ifade ettim.

Gelinen nokta, 20 Eylül 2016 tarihinde ki ulusal basınımızda, araçlara çip takılması hakkındaki projem haber olmuştur. Devletimizin ve hükümetimizin gündemine girmiştir. Bu konuda çalışmalara başlandığını görmekten mutlu olduğumu ancak yurtdışındaki beni son derece onore eden sözleri ve eylemleri ülkemin yetkililerinden bugün bile görmediğimi ifade etmek isterim.

Patentini de aldığım bu inovasyon projelerimin yasal haklarını kullanacağımı da belirtmeden geçemeyeceğim.

 

Şakir SÜLOĞLU

Bağımsız Denetçi / Mali Müşavir

KOCAELİ BAĞIMSIZ DENETÇİLER DERNEĞİ BAŞKANI

Bu site içeriğinin her türlü hakkı KOBADED'e aittir. İzinsiz kullanılamaz.

Normal versiyona geçmek için tıklayınız